Центр корекційно-розвивальних технологій для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку

 

 

ПОЛОЖЕННЯ про центр корекційно-розвивальних технологій для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку

 

Центр – підрозділ Навчально-наукового інституту соціально-педагогічної та мистецької освіти Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, який засновано у 2013 р. У цьому ж році було вперше набрано студентів І курсу спеціалізації «Логопедія». Урочисте відкриття Центру корекційно-розвивальних технологій відбулося 23 вересня 2014 року.

Основною метою Центру є організація науково-практичної діяльності здобувачів вищої освіти, засвоєння теоретичних знань і формування практичних навичок у ході їх професійної підготовки. У ЦКРТ здійснюється керівництво та координація діяльності майбутніх фахівців: вихователів ДНЗ, логопедів, вчителів початкових класів, соціальних педагогів; забезпечення комплексу заходів корекційно-розвивального характеру, спрямованих на роботу з дітьми, які мають порушення мовлення.

Головними завданнями Центру визначено:

  1. Створення організаційно-педагогічних умов для професійного розвитку та підготовки здобувачів вищої освіти освітньо-професійної програми «Дошкільна освіта. Логопедія», «Дошкільна освіта. Початкова освіта».
  1. Розробка програм, технологій та методик роботи з дітьми, які мають порушення мовлення.
  1. Здійснення психолого-педагогічних та соціально-педагогічних консультацій з питань навчання, виховання та розвитку дітей дошкільного та молодшого шкільного віку з порушенням мовлення.
  2. Підготовка здобувачів вищої освіти до організації і проведення корекційно-розвивальної роботи з дітьми, які мають порушення психофізичного розвитку та мовлення.
  3. Проведення діагностичної діяльності, індивідуальних та групових (інтегрованих) занять, що спрямовані на розвиток та корекцію мовлення, психолого-педагогічну підготовку до школи дітей дошкільного віку.
  4. Проведення діагностичної діяльності, індивідуальних та групових (інтегрованих) занять з дітьми молодшого шкільного віку, які мають труднощі у навчанні.

Серед основних напрямків роботи Центру – освітній, науково-дослідний, науково-практичний, виховний; розвиток соціального партнерства (співпраця з фахівцями різних навчальних установ та медичних закладів).

Центр проводить дослідження з питань навчання та виховання осіб із порушеннями мовленнєвого розвитку. Співробітники Центру працюють над розробкою наукового та навчально-методичного забезпечення для професійного розвитку та підготовки здобувачів вищої освіти освітньо-професійної програми «Дошкільна освіта. Логопедія».

Науково-практична робота Центру зорієнтована на педагогічну, логопедичну, психологічну допомогу з питань навчання, корекції та розвитку дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

Діяльність Центру здійснюється на базі методичного кабінету (аудиторія 128), де зібрано навчально-методичні посібники, багатофункціональний дидактичний матеріал, розвивальні дидактичні ігри, логопедичні інструменти, необхідні для навчальної та практичної діяльності здобувачів вищої освіти. Обладнано кабінет для індивідуальних логопедичних занять з дітьми та кімната для проведення інтегрованих занять, тренінгів, семінарів (аудиторія 128). Розроблено комплекс інтегрованих занять. Всі заняття студенти-волонтери проводять в ігровій формі з елементами лого-, казко-, музикотерапії.

Фахівцями Центру щорічно проводяться науково-практичні та науково-методичні семінари:

Науково-практичний семінар «Форми та методи роботи мультидисциплінарної команди з дітьми, які мають порушення мовлення» (14.05.2014 року).

Науково-практичний семінар «Інклюзивна практика в дошкільній і початковій освіті: реалії та перспективи» (11 .12. 2014 року).

Науково-методичний семінар «Інтегрований підхід у корекційно-розвивальній роботі з дітьми, які мають мовленнєві порушення: реалії та перспективи» (21.05.2015 року).

ІІ Науково-практичний семінар «Інклюзивна практика в дошкільній і початковій освіті: реалії та перспективи» (17.11.2015 року).

У жовтні 2014 р. педагоги й студенти-волонтери Центру проходили науково-педагогічне стажування в Польщі „EDUKACJA INKLUZYJNA – TEORIA I PRAKTYKA” (м. Седльце). Брали участь у науково-практичному семінарі «Інклюзивна освіта: теорія і практика».

У березні 2016 року викладачі та студенти Центру корекційно-розвивальних технологій були учасниками освітнього форуму «Профілактика та корекція емоційних розладів учнів засобами медико-педагогічної технології „ПіснеЗнайка”» (Мелітопольська ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 ММР ЗО).

18 травня 2016 року проведено міжкафедральний науково-практичний семінар «Інтегрований підхід у корекційно-розвивальній роботі з дітьми, які мають мовленнєві порушення: реалії та перспективи», який було присвячено висвітленню теоретичних та практичних результатів досліджень щодо сучасного стану та перспектив інтегрованого підходу у роботі з дітьми, які мають мовленнєві порушення в дошкільній та початковій освіті.

18 травня 2017 року відбувся науково-практичний семінар «Корекційна спрямованість дошкільної та початкової освіти: від теорії до практики». Учасниками семінару стали викладачі кафедри соціальної роботи, соціальної педагогіки та дошкільної освіти, початкової освіти, інформатики і кібернетики, практичної психології; вихователі, вчителі, асистенти вчителів в інклюзивному класі, вчителі-логопеди міста та району; студенти денної та заочної форм навчання вище зазначених кафедр. Кожна доповідь супроводжувалася наочним показом досвіду роботи фахівців, а саме презентаціями з відеозаписами фрагментів занять та уроків, вправ, фотографіями проведення занять, уроків, консультацій, зображеннями власних доробок. Впродовж зустрічі відбувалася активна дискусія, обмін думками та досвідом роботи.

06 листопада 2018 року проведено майстер-клас «Успішний логопед (методика роботи з дизартрією)» для вихователів міста Мелітополя (ДНЗ № 2, 30, 44). Вихователям було продемонстровано методику виявлення дизартрії у дітей дошкільного віку. Вагомою також була інформація про пропедевтичну роботу з дизартрії у молодшій та середній групі (вживання твердої їжі, правильне полоскання рота, стрибки на правій і лівій нозі, розвиток дрібної моторити, кінезіологічні вправи на узгодження роботи правої і лівої півкулі головного мозку). Було звернено увагу на елементи масажу лиця та язикового тіла на заняттях з розвитку зв’язного мовлення.

10 жовтня 2019 року проведено тематичний семінар «Особливості роботи з дітьми з затримкою психічного розвитку при дизартричному компоненті». Даний захід проведено у рамках державної наукової теми «Розробка методології психолого-педагогічного супроводу сімей, які виховують дітей з особливими освітніми потребами». На семінарі були присутні студенти ННІ СПМО спеціальностей 012 Дошкільна освіта. Освітньо-професійна програма: Дошкільна освіта. Логопедія та 013 Початкова освіта. Освітньо-професійна програма: Початкова освіта. Християнська етика; Початкова освіта. Іноземна мова. На заході було представлено методику роботи з дітьми з затримкою психічного розвитку в умовах ЗДО та НУШ; продемонстровано методику пасивного логомасажу для дітей з ЗПР при наявності дизартричного компоненту; з’ясовано особливості навчальної діяльності дітей з ЗПР; методику роботи вчителя-логопеда з дітьми з дизартрією; продемонстровано артикуляційні вправи на попередження мовленнєвих порушень.

29-30 жовтня 2019 року проведено майстер-клас «Особливості роботи з дітьми з аутистичним спектром». У заході прийняли участь логопеди ЗДО, вихователі логопедичних груп, асистенти вихователів в інклюзивних групах, вчителі-логопеди шкіл, асистенти вчителя в інклюзивних класах міста Мелітополь. На майстер-класі було розглянуто роботу з МКХ-10; охарактеризовано ключові маркери аутизму; розглянуто методику логопедичної роботи з дітьми з аутистичним спектром. Цікавими виявилися вправи з ерготерапії (тактильного включення дитини в середовище), вправи на співвідношення звукового образу слова з його матеріальною. Для роботи з батьками було продемонстровано методику роботи з опитувальником CASD.

10 січня 2019 року в рамках І Відкритого освітнього форуму «Нова українська школа: партнерство в дії» відбувся майстер-клас «Особливості роботи з дітьми з порушеннями мовлення». Його метою було ознайомлення з новітніми методами роботи з дітьми з порушеннями мовлення. На майстер-класі були присутні 31 учасник: вихователі ЗДО, логопеди, вчителі-дефектологи та вчителі початкових класів Запорізької області. Слухачі отримали теоретичні знання та практичні навички роботи з дітьми з порушеннями мовлення, а саме: поглибили знання щодо мовленнєвого розвитку дитини, ознайомилися з програмою Speech Therapy, кінезіологічними вправами на узгодження роботи правої і лівої півкулі. Цікавими також були лайфхаки від логопеда для батьків, виготовлення дидактичних посібників на розвиток дихання та дрібної моторики.

20 лютого 2019 року було проведено науково-практичний семінар «Логопедичні ігри у роботі з дітьми-аутистами». Було продемонстровано засоби діагностики і методику роботи з дітьми-аутистами. Було звернено увагу на признаки і симптоматику поведінкових проявів у дітей-аутистів. Розглянуто аутизм за Міжнародною класифікацією хвороб (МКХ-10) та американською системою класифікації захворювань психіки, де аутизм з його формами об’єднано у «розлади аутичного спектру» (РАС). Викладачі наголосили на загальних діагностичних критеріях раннього дитячого аутизму (РДА). Також було звернено увагу на сенсорну адаптацію дитини, розвиток мовлення та продемонстровано ігрові технології з дітьми-аутистами.

09 січня 2020 року у рамках методичної майстерні педагога Нової української школи було проведено майстер-клас «Корекція мовленнєвих порушень у дітей» для вчителів-логопедів, дефектологів шкіл міста Мелітополя. На майстер-класі педагоги мали змогу прослухати матеріал щодо психолого-педагогічного супроводу дитини шкільного віку з мовленнєвими порушеннями. У ході практичної частини логопеди та дефектологи мали змогу ознайомитися з характеристиками дітей шкільного віку, що були надані Харківським ІРЦ для встановлення методів роботи з дітьми з особливими потребами. Також у практичну частину майстер-класу ввійшли питання комплексного супроводу дитини з особливими потребами (учасникам було надано симптоматику порушень, що найчастіше зустрічається у шкільному віці, а перед логопедами та дефектологами стояло питання визначення членів психолого-педагогічного супроводу). Заключною частиною майстер-класу було виготовлення дидактичного посібника на розвиток дрібної моторики «Новорічний сюрприз».

У 2020-2021 році на базі Центру корекційно-розвивальних технологій проводилися різноманітні заходи: семінар-практикум «Психолого-педагогічний супровід дітей із затримкою психічного розвитку» (30-31 жовтня 2020 р.), науковий онлайн-тренінг «Особливості роботи з немовленнєвими дітьми» (7-8 листопада 2020 р.) та «Особливості логопедичної роботи з дітьми з аутистичним спектром» (28-29 листопада 2020 р.), науково-методичний онлайн-семінар «Дисграфія як медико-логопедична проблема» (5-6 грудня 2020 р.), науковий курс тренінгів «Логопедична робота з дітьми з порушеннями усного та писемного мовлення» (2021 р.).

Перспективами подальшої роботи Центру є наукова та практична підготовка здобувачів вищої освіти освітньо-професійної програми «Дошкільна освіта. Логопедія», удосконалення та підготовка навчально-методичної літератури для фахівців, що працюють з дітьми з порушеннями мовлення, а також підвищення рівня професійних компетентностей співробітників Центру.