Міжнародний семінар-практикум «Жива культура в умовах глобалізації: охорона та популяризація нематеріальної культурної спадщини як відповідь на виклики сучасності»

Міжнародний семінар-практикум «Жива культура в умовах глобалізації: охорона та популяризація нематеріальної культурної спадщини як відповідь на виклики сучасності»З 2015 року Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького співпрацює з Українським центром культурних досліджень з питання вивчення та популяризації нематеріальної культурної спадщини України й є базовим освітнім закладом на південному сході країни з цього питанні. Дослідження Університету по вивченню нематеріальної культурної спадщини відображено в Звіті України про імплементацію Конвенції ЮНЕСКО на 11 Сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО в Аддис-Абебі (2016 рік), матеріалах науково-практичних конференцій (Запоріжжя, Дніпро, Київ, Львів).

У 2018 році в Софії (Республіка Болгарія) підписано Меморандум щодо створення міжнародної Мережі університетів для вивчення нематеріальної культурної спадщини. Мережу організовано Регіональним центром з охорони нематеріальної культурної спадщини в південно-східній Європі під егідою ЮНЕСКО.

До Мережі увійшов і Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького. Партнерами українського університету стали Пловдівський, Софійський університети (Республіка Болгарія), Інститут етнології (Грузія), Університет Нікосія (Республіка Кіпр), Університет Св. Кирила та Мефодія (Македонія), Університет мистецтва (Албанія), Національний музей етнографії (Молдова).

Згідно основних завдань міжнародної Мережі в МДПУ імені Богдана Хмельницького в 2018 році створено новий структурний підрозділ – науково-методичний Центр дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я (виконавчий директор доц. Олена Арабаджи). Центр утворено з метою проведення фундаментальних і прикладних досліджень з проблематики нематеріальної культурної спадщини регіону, а також формування етнічної свідомості, світогляду та культури у майбутніх учителів, підвищення якості їх підготовки у галузі збереження культурної спадщини народів. За цей час Центром проведено два Міжрегіональних семінари-практикуми із означеної проблематики, а саме: в 2018 році – «Вивчення, популяризація та збереження нематеріальної культурної спадщини регіону. Досвід Мелітопольщини»; в травні 2019 р. – «Мова як носій нематеріальної культурної спадщини» ( до Міжнародного року мов корінних народів світу ).

Сьогодні в Університеті проведений третій семінар-практикум «Жива культура в умовах глобалізації: охорона та популяризація нематеріальної культурної спадщини як відповідь на виклики сучасності» (за міжнародною участю).

В рамках заходу відбулася фотовиставка «Охорона традиційних ремесл і мистецтв як запорука миру (Україна – Колумбія)» – куратор заступник директора Центру розвитку «Демократія через культуру» (м. Київ) фасілісатор ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини Валентина Дем’ян; круглий стіл «Народна творчість як джерело нематеріальної культурної спадщини та спосіб трансляції культури і національного характеру» – модератор доцент Олена Арабаджи; АРТ/ХАБ «Живий ланцюг» – модератор Софія Ялпачик.

Спеціальним гостем заходу став етнографічний танцювальний ансамбль «Бірлік» (м.Тракай, Литва). Колектив засновано в 2010 році при караїмському культурному товаристві Литви. Ансамбль представляє культурну спадщину караїмів – одного із найменших за чисельністю етносів світу. «Бірлік» є неодноразовим учасником та лауреатом фестивалів у Польщі, Туреччині, Литві. «Бірлік» з караїмського означає «єдність». Керівник ансамблю – керівник литовського фольклорного ансамблю «Бірлік» Іна Лавринович, хореограф Катерина Воропай.

Під час прес-конференції, яка відбулася по закінченню заходу, гості поділилися своїми враженнями про місто і Університет, побажав тільки процвітання!

Previous Article
Next Article

Залишити відповідь