28 січня 2022 року на базі Мелітопольської гімназії № 23 з ініціативи Управління освіти Мелітопольської міської ради Запорізької області було проведено практичний семінар «Формула успіху перспективності та наступності дошкільної і початкової освіти»

28 січня 2022 року на базі Мелітопольської гімназії № 23 з ініціативи Управління освіти Мелітопольської міської ради Запорізької області було проведено практичний семінар «Формула успіху перспективності та наступності дошкільної і початкової освіти». На захід було запрошено вихователів дошкільних закладів освіти, вчителів загальноосвітніх шкіл початкової ланки, психологи, а також представників від кафедр дошкільної освіти і соціальної роботи (професор Ляпунова В.А., старший викладач Солонська А.А.) та початкової освіти (доцент Дубяга С.М., доцент Саєнко Ю.О., старший викладач Фефілова Т.В.) Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.

Дубяга С.М. та Ляпунова В.А.  були запрошені у якості спікерів, а також виступили з доповідями на пленарній дискусії.

Під час диспуту розглядались наступні питання:

Чи існують протиріччя між дошкільною та початковою ланками освіти?

  1. Як довго першокласник ХОЧЕ ходити до школи? Що зробити щоб це бажання тривало протягом 12 років?
  2. Що сприятиме ефективності першого (адаптаційно-ігрового) циклу початкової освіти.
  3. Цілісність процесу особистісного й інтелектуального розвитку дитини-учня.
  4. Школа – це зміна середовища розвитку дитини чи етапу життя?
  5. Наскільки у дитини сформовано розуміння зміни своєї ролі, нової позиції відносин, належної спрямованості на активність у соціумі, конструктивних мотивів поведінки, самосвідомості?
  6. Співвідношення понять: знання та вміння їх застосовувати, сформованість розвитку пізнавальних процесів та навчальних умінь?
  7. Ваше відношення до застереження МОН від надмірної інтенсифікації інтелектуального розвитку дітей старшого дошкільного віку.
  8. Наскільки реалізовується принцип наскрізної узгодженості мети, змісту, методів, форм організації освітнього процесу з дітьми старшого дошкільного та молодшого шкільного віку.
  9. Соціально-фінансова грамотність, комп’ютерна грамота, основи грамоти, навчання грамоти.

Програма семінару передбачала 5 практичних сесій, дискусії, презентації, тренінги та майстер-класи.

Учасники заходу розглянули питання відповідно до напрямів семінару, поділилися власними здобутками та перспективами в діяльності, а також обговорили основні теоретичні, методологічні та технологічні аспекти.

З заключним словом виступила Кривонос А.С. (куратор району по ЗДО), яка підвела підсумок та наголосила, що наступність дошкільної і початкової освіти – це врахування того рівня розвитку дитини, з яким вона прийшла з дошкільного закладу до школи, опора на нього. З боку дошкільних навчальних закладів наступність повинна виявлятися не тільки в підготовці дитини до школи, а й у забезпеченні її загального психічного розвитку, а з боку школи – передбачати продовження загального психічного розвитку дитини на основі максимального використання того позитивного, що дитина набула в дошкільному віці.

Усі учасники семінару погодились з тим, що наступність в роботі дитячого садка та початкової школи – це не тільки традиційна наступність у змісті, методах, формах і прийомах, це насамперед бачення та реалізація наступності в лініях, основних аспектах розвитку особистості дошкільника та молодшого школяра. Вона забезпечує збалансованість, гармонійність та виваженість у педагогічних підходах вихователя та вчителя, що передбачає, з одного боку, спрямованість освітньої роботи в дошкільному закладі освіти на вимоги, які будуть пред’явлені дітям в школі, а з іншого – опору вчителя на досягнутий старшими дошкільниками рівень розвитку.