Заходи з наукової та міжнародної діяльності кафедри 2023-2024 рр.

13.02.2024 року на платформі Зум проходила цікава лекція на тему: «Методи та техніки глибинного пізнання психіки», яку провела Калашник Ілона Вікторівна – кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології глибинної корекції та реабілітації Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького.

Вона є ученицею і послідовницею наукової школи Т.С.Яценко – академіка НАПН України, доктора психологічних наук, професора, яка розробила концепцію активного соціально-психологічного пізнання психіки людини через аналіз внутрішньо особистісних структур.

Захід зібрав понад 90 осіб викладачів, студентів, аспірантів, докторантів нашого університету, хто цікавиться психодинамічною теорією, особливостями психокорекційної роботи з використання авторських методик, розроблених академіком Яценко Т.С., а саме: візуалізовані засоби як посередник пізнання психіки суб’єкта в її цілісності (свідоме/несвідоме); психоаналітичний діалог як засіб забезпечення процесуальної психодіагностики; психоаналіз комплексу тематичних малюнків та неавторських малюнків; психоаналітична робота з використанням іграшок, метафоричних карт, просторових моделей, моделювання із каменів та ін.

Лекторка детально розказала про творчий шлях і наукові доробки Т. С. Яценко, її заслуги і роботу Авторської школи, охарактеризувала методи і техніки глибинного пізнання психіки людини.

В другій частині зустрічі всі присутні мали можливість зустрітися із самою Тамарою Семенівною, яка блискуче провела майстер-клас і розказала про свою основну розробку – Модель і структурні компоненти психіки.

Зустріч викликала неабиякий резонанс, тривала понад 3 години. Присутні мали змогу спілкуватися і задавати запитання запрошеним гостям, розширити своє розуміння психічного, ознайомитися з особливостями роботи практичного психолога в психоаналітичні парадигмі.

В кінці зустрічі Тамара Семенівна запросила всіх присутніх до участі у недільних зібраннях Авторської школи у онлайн форматі. Бажаючих видалося багато, зокрема зі спеціальності 053 Психологія. Таким чином корисний захід став стартом розширення нових можливостей здобувачів: навчатися додатково у психолога світового рівня – академіка НАПН України, доктора психологічних наук, професора ЯЦЕНКО Т.С.

02.12.2023 року в рамках роботи Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції «Педагогіка мистецтва для збереження і розвитку психічного і фізичного здоров’я та культурного зростання особистості впродовж життя» було проведено засідання секції: «Особливості використання засобів мистецтва у процесі розвитку життєстійкості особистості».

Під час зустрічі здобувачі вищої освіти спеціальності 052 Психологія поділилися результатами власних наукових досліджень, практичними наробками, досвідом використання різноманітних психотехнік у роботі з різними категоріями осіб з метою розвитку стресостійкості і укріплення особистісного ресурсу. Цікавими і змістовними були доповіді Горобець Світлани («Психологічні особливості розвитку життєстійкості ВПО»), Єсіної Олесі («Особливості взаємозв’язку емоційного вигоряння та самоідентифікації у військовослужбовців при виконанні бойових завдань»), Коломєєць Лариси («Розвиток креативності педагогів засобами психологічного тренінгу»), Омельницької Світлани («Віра в себе через казкотворчість») та ін.

Всі присутні підкреслили високий рівень представлених доповідей, їх актуальність, практичну спрямованість. Модератор заходу – к.психол.н., доц. кафедри психології Остополець І.Ю. підкреслила, що у нинішній час повномасштабної війни, яку розв’язала Російська Федерація на території нашої країни пошкоджено понад три з половиною тисячі закладів освіти, зокрема понад сімдесят університетів, наукових лабораторій та науково-дослідних інститутів. Але ми, навіть не маючи стін, належного обладнання та матеріального забезпечення, продовжуємо працювати, проводити дослідження, доказуючи всьому світу: українці незламні! З Вірою у ПЕРЕМОГУ!

1 грудня 2023 року в рамках Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції «Педагогіка мистецтва для збереження і розвитку психічного і фізичного здоров’я та культурного зростання особистості впродовж життя» Тетяна Кузьменко (керівниця лабораторії арттерапії та інноваційних технологій психологічної допомоги кафедри практичної психології, координатора психологічної служби Університету Григорія Сковороди у Переяславі) презентувала практико орієнтований майстер-клас «Використання метафоричних асоціативних зображень у психологічному консультуванні».

В процесі майстер-класу Тетяна Кузьменко презентувала авторську модель ведення психоконсультативної сесії засобами метафоричних асоціативних зображень, поділилась власним досвідом імплементації цього інструментарію в процес психологічної допомоги, розглянула етичні принципи психоконсультативного процесу. 150 учасників майстер-класу жваво підключалися до процесу обговорення, індивідуально виконували практичні завдання та рефлексували наприкінці заходу. Практико орієнтована складова майстер-класу спрямована на інтеріоризацію теоретичного й практичного досвіду, допомагає акумулювати професійні компетентності та розширювати можливості впровадження інноваційних арт-терапевтичних технологій у процес професійної діяльності сучасного психолога. Дякуємо нашій майстрині та всім учасникам за плідну співпрацю та активну участь у майстре-класі!

У рамках Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції «Педагогіка мистецтва для збереження і розвитку психічного і фізичного здоров’я та культурного зростання особистості впродовж життя» відбувся Майстер-клас професіонала-практика Сербової Ольги

кандидата психологічних наук, доцента кафедри психології та педагогіки Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського.

Тема майстер-класу: : “Вплив архетипів на духовну трансформацію українців під час війни (робота з метафорою  «Чаювання з Перемогою»)”

Під час МК  говорили про специфіку психологічної допомоги людині під час та після війни через активізацію метафоричного і символічного мислення. Зміст колективного несвідомого потребує постійного інформаційного обміну із свідомим соціальним життям, це є умовою збереження та відновлення психосоціального здоров’я.

Методика Р. Ткач «Чаювання з Перемогою» через складання терапевтичних метафор за запропонованими алгоритмами дає змогу знайти ресурси для відновлення. Такий підхід сприятиме досягненню психологічного благополуччя після травмуючих події, а саме: допоможе переосмислити пережитий досвід, досягнути внутрішньої гармонії, про-будить здатність сприймати та надавати допомогу тощо.

Прописали казку за алгоритмом, що допомогло звільнитися від напруги й надало відчуття надії та віри в Перемогу!!!

Методика рекомендована до використання для психологам, соціальним працівникам, волонтерам.

У рамках міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції «Педагогіка мистецтва для збереження і розвитку психічного і фізичного здоров’я та культурного зростання особистості впродовж життя» відбувся Майстер-клас професіонала-практика.

Вікторії Назаревич – кандидата психологічних наук, доцента кафедри вікової та педагогічної психології Рівненського державного гуманітарного університету.

Тема майстер-класу: «Організація консультативного супроводу при втратах за методикою «Сила болю»».

Розробкою цієї методики слугували руйнівні зміни в ментальному здоров’ї українців, які спричинені втратами війни та значною кількістю болю, який був спричинений війною в Україні на початку 2022 року.

На момент створення методики війна на Україні триває і цей психологічний інструмент є спробою знайти необхідні рішення задля збереження сили нації в болях втрат та її психічного здоров’я як необхідної основи подальшого відродження та оновлення країни.

Методика «Сила Болю» – це набір проективних карток та інструктивних метеріалів, які можна використовувати в роботі з травматичним досвідом клієнта у процессі проживання втрати, з метою інтеграції травм у резильєнтні особистісні характеристики.

Методика рекомендована до використання практичним психологам, терапевтам та фахівцям суміжних професій, які здійснюють супровід травмотичного досвіду клієнта.

3 листопада 2023 року в рамках І Міжнародної виставки «РЕФЛЕКСИВНО-КОНСТРУКТИВНІ НОВАЦІЇ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ВИЩОЇ ОСВІТИ», присвяченій 100-річчю МДПУ імені Богдана Хмельницького

канд. психол.наук, зав. кафедри психологі Олеся Прокоф’єва виступила з доповіддю “Досвід розробки і впровадження освітніх програм, які з’явилися у відповідь на пандемію і війну: міжгалузева освітньо-наукова програма “Гарденотерапія”, освітньо-професійна програма “Клінічна і реабілітаційна психологія

24 жовтня 2023 року викладачі та здобувачі вищої освіти спеціальності 053 Психологія МДПУ імені Богдана Хмельницького брали участь у Всеукраїнському заході, лекції-тренінгу «Психологія в мистецтві та мистецтво в психології – частина 4: арт-терапія в дії».

Захід було організовано в рамках Договору про співпрацю між Мелітопольським державним педагогічним університетом імені Богдана Хмельницького і Одеським інститутом ПрАТ «ВНЗ «МАУП». До заходу було залучено понад 200 осіб.

Цікавою та інформативною була міні-лекція про сутність і різновиди арт-терапії в консультативній практиці психолога, інтерактивні практичні вправи з використанням авторської розробки низки метафоричних карток, яку провела Олена Бальбуза – методист ООРЦПІО, старший викладач кафедри психології, соціальної роботи та інклюзивної освіти КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради», доктор філософії в галузі психології МКА МАУП.

Далі роботу продовжила Алла Нерубасська, д.філос.н., доцент, завідувачка кафедри загальнонаукових соціальних та поведінкових дисциплін Одеського інституту ПрАТ «ВНЗ «МАУП». Вона запропонувала цікаву авторську методику «Енергія долоні – цілюща сила». Завдяки цій вправі всі учасники змогли проаналізувати свої ресурси, замислитися над суттєвими сенсами власного життя, отримати уявлення про можливості використання цієї техніки в роботі з клієнтами.

До 100-річчя Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького 23 жовтня 2023 року було проведено лекцію на тему: “Українська міфологія та психоаналіз. Архетипні образи в міфах”.

Лекторка: Тиховська Оксана Михайлівна – професор кафедри української літератури ДВНЗ «Ужгородський національний університет» доктор філологічних наук, доцент.

Слухачам було представлено:

  • Образи птахів-деміургів у космогонічних міфах українців
  • міфи про створення світу двома божествами: бог (Род, Прабог), Арідник/Сатанаїл, Алей
  • Образи богів у міфах про створення світу з яйця
  • Архетипна семантика образів язичницьких богів

Висловлюємо вдячність від колективу кафедри Психології та здобувачів Тиховській Оксані Михайлівні за доступну та корисну інформацію. Ваш вклад дуже важливий, адже завдяки таким заходам ми можемо краще розуміти людей та надавати потрібну та доречну допомогу

17.10.2023 року викладачами кафедри психології доц. Прокоф’євою О.О. та доц. Остополець І.Ю. було розпочато цикл науково-методичних семінарів для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня щодо особливостей підготовки і написання кваліфікаційної роботи. У заході взяли участь понад 70 здобувачів ОП Психологія. Практична психологія і ОП Клінічна і реабілітаційна психологія.

Остополець І.Ю. розказала про особливості вибору проблеми дослідження, формулювання теми магістерської роботи, її об’єкту, предмету, мети і завдань. На прикладах пояснила алгоритм роботи, надала корисні посилання на фахові журнали з психології, щоб студенти мали змогу швидко визначитися із тими проблемами, які наразі є актуальними і потребують розробки.

Також Ірина Юріївна розказала про методику написання вступу до магістерської роботи. Означила основні пункти, які треба відобразити у цій частині роботи, навела приклади формулювань. Свій виступ вона супроводжувала презентацією, яка допомагала наочно побачити всі основні елементи роботи, яку треба провести, оформлюючи вступ.

Науково-методичний семінар продовжила доц. Прокоф’єва О.О., яка детально пояснила особливості здійснення підбору літератури за темою магістерської роботи, розказала про вимоги до оформлення цитувань та списку використаних джерел. Вона детально пояснила процедуру підбору теоретичних джерел, описала як здійснювати аналіз наукових статей, монографій тощо, поділилася особливо цінними для здобувачів посиланнями на корисні інтернет-ресурси.

Викладачі відповіли на численні запитання здобувачів та означили терміни виконання магістерського дослідження. Олеся Олексіївна пояснила необхідність і можливості участі у наукових конференціях з метою апробації результатів роботи.

До 100-річчя Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького 21 вересня 2023 року відбулась гостьова лекція на тему: «Умови ефективної реабілітації дітей з ментальними порушеннями». Захід організований для здобувачів спеціальності 053 Психологія другого (магістерського) рівня вищої освіти.

Лекторка: Кваша Наталія Валентинівна – методист Запорізького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), викладач ЗНУ.
На лекцію були запрошені викладачі та здобувачі вищої освіти МДПУ імені Богдана Хмельницького, а також інші заклади вищої освіти України.
На зустрічі розглядалися такі питання: з чого складається життя нормальної людини, доступність та індивідуальна програма реабілітації, участь в ній членів родини.
Висловлюємо вдячність від колективу кафедри психології та здобувачів Кваші Наталії Валентинівні за доступну та корисну інформацію. Ваш вклад дуже важливий, адже завдяки таким заходам ми можемо краще розуміти людей та надавати потрібну та доречну допомогу

19 вересня відбулася гостьова лекція на тему: « Особливості використання Символдрами в психотерапевтичній практиці»

Лекторка: Войцехівська Наталія Вікторівна – навчаючий психотерапевт за методом символдрама, регіональний керівник символдрами ІРСГП та МТКІП, навчаючий психотерапевт УСП, дитячий психотерапевт, коуч.
На лекцію були запрошені викладачі та здобувачі вищої освіти МДПУ імені Богдана Хмельницького, а також інші заклади вищої освіти України.
Захід організований для здобувачів спеціальності 053 Психологія другого (магістерського) рівня вищої освіти. Слухачі ознайомились з КАТАТИМНО-ІМАГІНАТИВНОЮ ТЕРАПІЄЮ або символдрамою, а саме: на чому базується та як використовується метод роботи з уявою. Здобули знання застосування методу та рекомендації, де не варто використовувати символдраму. Практично ознайомились з образом “Дерево!”.
Висловлюємо вдячність від колективу кафедри психології та здобувачів Войцехівській Наталії Вікторівні за цікаву та корисну інформацію. Такі зустрічі мають надзвичайно важливе значення для молодих спеціалістів, надихають та нагадують про важливість нашої роботи…